www.independentliving.org startsida
www.assistanskoll.se                                        Nyhetsbrev                                        2008 04 30

Assistanskolls nyhetsbrev bevakar assistansreformens utveckling/avveckling, informerar om den marknad som uppstått när hemsamariter ersattes av personliga assistenter och ger tips om hur man får ut det mesta av sin assistans. Om du inte vill ha nyhetsbrevet klicka här.

TEMA - Riskkapitalföretag kommer in i assistansbranschen, Del 2

Det senaste halvåret har Polaris Equity köpt Frösunda LSS AB och Procuritas har köpt majoritetsägandet i Olivia Assistans.

I en serie på nio artiklar uttalar sig ledande assistanordnare, ekonomer, och företrädare för assistansberättigade om hur de ser på riskkapitalföretag och assistansbranschens framtid. Tidigare uttalade sig Göran Fredriksson, VD i Frösunda LSS AB och Karsten Inde, VD i Olivia Holding om framtiden för sina numera riskkapitalägda företag. Nu publiceras tre ekonomiska analyser.

3. Per Strömberg, professor, Handelshögskolan – ”personlig assistans är en idealisk riskkapitalbransch” publicerad 30 april, citat från artikeln:

”Det är en idealsituation, riskkapitalföretagen ser här en fragmenterad marknad med en mängd mindre assistansföretag. I den bilden väljer de ut ett bolag som har potential att bli marknadsledande”

”Riskkapitalföretagets mål är inte att göra det så bra som möjligt för kunden utan målet är att öka värdet på företaget. Det kan vara på bekostnad av att priserna för kunderna går upp, å andra sidan är det bästa sättet att få en lönsam verksamhet oftast att ge kunderna den bästa produkten”

”I och med att lånekrisen i USA sprider sig hit skulle det kunna bli problem för företag som köpts upp av riskkapitalföretag, om för stor del av köpen lånefinansierats”

4. Åsa-Pia Järliden Bergström, LO-ekonomerna – ”LO är försiktigt positiva till riskkapitalföretag” publicerad 30 april, citat från artikeln:

”När det gäller riskkapitalföretag anser vi att det kan vara ett komplement till annat ägande, de har en fördel i att kunna ta ett aktivt ägaransvar och har kapital att satsa”

”Vi har försökt att påtala att managementteamet i riskkapitalföretaget tar en mycket liten egen ekonomisk risk. Riskerna hamnar istället i större utsträckning på de uppköpta företagen, de anställda i företagen och på de pensionsfonder och andra som investerar pengar i riskkapitalföretagens fonder”

”Fria Fackföreninegsinternationalen, FFI, menar att själva processen att riskkapitalföretag köper upp företag och säljer de vidare för allt högre belopp på lång sikt skapar en lånebubbla som riskerar att brista och skada hela samhällsekonomin”

5. Tom Berggren, VD, Svenska Riskkapitalföreningen – ”Riskkapital ger starka företag” publicerad 30 april, citat från artikeln:

”Det finns en bild av att riskkapitalföretag drar ut vinster ur sina företag, men ett företag måste vara starkt när det säljs vidare Om riskkapitalföretaget gjort för stora besparingar är företaget inte attraktivt, en köpare vill ha ett företag med nöjda kunder och nöjda medarbetare”

”Fem års ägande är en ganska lång period jämfört med det kvartalsfokus som många klagar på när det gäller hur börsföretagen bedöms. Här hinner man istället göra investeringar och utveckla bolaget”

”Ägarna vill tjäna pengar på sin investering, det innebär krav på ledningen att anstränga sig för att bolaget ska växa och blir mer konkurrenskraftigt, det kan naturligtvis innebära en del tuffa beslut om företaget behöver effektiviseras och verksamhet behöver skäras ner”

Tidigare artiklar i serien

1. Göran Fredriksson, Frösunda LSS AB – ”Om fem år bör vi vara dubbelt så stora”
2. Karsten Inde, Olivia Holding – ”Vi vill femdubbla omsättningen”

Kommande artiklar i serien, med publiceringsdatum:

6

Per Granath, VD, Humana Group

6 maj

7

Vilhelm Ekensteen, Ordförande, IfA

6 maj

8

Maria Sunnerborn, ägare, ME-assistans

6 maj

9

Jan Seljemo, verksamhetschef, STIL

6 maj

Jämför och välj bland 126 assistansanordnare

Hittills har 126 assistansanordnare lämnat in uppgifter till Assistanskoll om sina tjänster och villkor. Tillsammans har de 3562 kunder, vilket är 25,1 procent av alla assistansberättigade i Sverige och 57,1 procent av alla som anlitar icke-kommunala assistansanordnare. (baserat på siffror dec 2006)

Senaste statistik om Assistanskolls nyhetsbrev

Nyhetsbrevet når 720 kommunala LSS-handläggare och biståndsbedömare, 222 assistansanordnare, 1197 e-postadresser för handikapporganisationer och deras tidskrifter, fackföreningar, tjänstemän och politiker på olika nivåer samt assistansbrukare, anhöriga, assistenter.

Från nyhetsbrevets arkiv                                                Tidigare nyhetsbrev

Lagförslaget om assistansersättning klubbades i riksdagen

Den 10 april godkände riksdagen lagförslaget Kostnader för personlig assistans, lagen börjar gälla 1 juli 2008. Dessförinnan hade socialutskottet godkänt lagförslaget den 3 april. Socialutskottet ska dock följa upp följderna av att egna arbetsgivare inte kan ha sparad assistansersättning mer än sex månader.
Intervju med Ordförande och en ledamot i Socialutskottet

TEMA - Kollektivavtal

I artikelserien tittar Assistanskoll på vad det kan innebära för personliga assistenter och assistansberättigade när assistansanordnare inte har kollektivavtal. Assistansföretag, fackföreningar, arbetsgivarorganisationer, assistansberättigade och personliga assistenter intervjuas.

FAKTA:

FAKTA om kollektivavtal

Kommunal:

"kollektivavtal borde vara obligatoriskt"

KFO:

"Kollektivavtal främjar seriös assistans"

Stefan Pelc, egen arbetsgivare:

"Kollektivavtal ger mig och mina assistenter trygghet"

Personligassistent.com:

"kollektivavtal nämns ofta på vårt diskussionsforum"

Assistansia:

"Därför har vi valt att teckna kollektivavtal"

IfA:

"kollektivavtal är en del av vår kvalitetsstämpel"

LSS-kommittén:

Kollektivavtal hittills ingen fråga för LSS-kommittén

2008-02-18 Socialdepartementet lägger ett lagförslag utifrån LSS-Kommitténs delbetänkande 2007:73. Ladda ner propositionen här
Propositionen innebär skärpta regler för utbetalning och användning av assistansersättning samt att oanvända medel ska återbetalas efter varje sexmånadersperiod. I propositionen föreslår regeringen också, i motsats till LSS-kommittén, att det inte heller ska gå att spara assistansersättning från redan använda assistanstimmar i mer än sex månader. Lagen föreslås börja gälla från den 1 juli 2008.

Ledande Folkpartister kritiserar propositionen

Kontakta ledamöterna i socialutskottet, LSS-komittén eller tjänstemän på socialdepartementet!

Rinner assistansersättningen genom öppna kranar?

Detta sade Magnus Johansson, Mp-ledamot i LSS-kommittén, i Rapport. Hans uttalande ifrågasattes av assistansanvändare Bengt Elmén   Sture Jonasson, STIL    Adolf Ratzka som kräver en samhällsekonomisk analys av assistansreformen  och grubblade över sambandet mellan assistans- och försvarskostnader

Lagförslag hotar assistansberättigades rörelsefrihet

Försäkringskassan vill hindra assistansberättigade från att spara inför större eller oförutsedda utgifter. Assistanskoll reagerade med ett pressmeddelande: "Assistansersättningens intentioner hotas" och redogjorde vad tvister med anställda assistenter, arbetsgivaransvaret och assistansomkostnader för exempelvis medföljande assistenter kan kosta. LSS-kommittén tycker inte som Försäkringskassan i frågan. Nu har dock regeringen lagt en proposition där möjligheten att spara utanför sexmånadersperioder slopas! Webbtidningen Föräldrakraft protesterar mot dennya assistansersättning: ”vi hindras att resa och arbeta”.

Ge oss synpunkter!

Adolf Ratzka: 08-740 42 00, verksamhetsledare, adolf.ratzka@independentliving.org
Algren Morgan: 08-506 221 77, administratör, algren.morgan@independentliving.org
Kenneth Westberg: 08-506 221 81, journalist, kenneth.westberg@independentliving.org

www.assistanskoll.se en online-tjänst av Independent Living Institute

Assistanskoll sponsras av

Internet services sponsored by pi.se AB
Swedish Inheritance Fund