Logotyp: Independent Living Institute (Till www.independentliving.org)
annonser
annons Sirius Personliga Assistans
annons JAG
annons FMF Assistans AB
annons Assistansförmedling
annons Arbetsgivarföreningen KFO
annons Hela Sveriges Assistans
annons Särnmark Assistans AB
annons Assistansanordnarna
annons MejDej Kooperativet.
annons Luna Care
annons A-Assistans
annons STIL
annons Humana Personlig assistans
Smart Assistans


Annonsera du också
på Assistanskoll..

Enligt dom i Högsta Förvaltningsdomstolen behöver kommunerna inte betala ledsagares omkostnader

Kommunerna behöver inte står för LSS-ledsagares omkostnader enligt Högsta Förvaltningsdomstolen. I Mål nr 2746-09 sägs det att LSS - Lagen om särskilt stöd till vissa funktionshindrade inte ger stöd för ersättning. Enligt SR Ekot har flera kommuner redan slutat ersätta omkostnader. Högsta förvaltningsdomstolens beslut kritiseras enligt SR Ekot samtidigt av Socialstyrelsen.

Artiklar med samma tema:

TEMA - Domar i Förvaltningsdomstolarna

Domar i Högsta Förvaltningsdomstolen (fd Regeringsrätten) är prejudicerande, vilket innebär att de blir vägledande för hur lagstiftningen ska tolkas, därför måste exemplevis Försäkringskassan följa resultatet av dessa domar. Domar i Kammarrätterna, steget under Högsta Förvaltningsdomstolen, har också en stark betydelse för rättspraxis. På Norstedts juridik finns information om aktuella domar som rör personlig assistans under sökordet LASS.

Domen gäller inte ersättning av omkostnader för personliga assistenter, men kan det vara en föraning om vad som kan komma att hända även i assistansen?


Vidare läsning

SR Ekot - Flera slutar att betala ledsagare för aktiviteter

FUB-bloggen - Respektera principen om merkostnder

Skicka sidan till: