Är jakten på fuskare en täckmantel för besparingar i den personliga assistansen?
I en artikel på SVT-debatt frågar sig Vilhelm Ekensteen, Ordförande i IfA- Intressegruppen för assistansberättigade om den nya utredningen"Åtgärder mot fusk, oegentligheter och överutnyttjande av den statliga assistansersättningen" är ett sätt för regeringen att genomföra besparingar i den personliga assistansen.
Läs artikeln av Vilhelm Ekensteen på SVT - debatt i sin helhet här![]()
Citat från artikel
Vi assistansberättigade har mottagit utredningsdirektiven med förvåning och djupaste oro!
enmansutredarens direktiv att ge förslag som "kommer till rätta med kostnadsutvecklingen" är i all sin hotfulla otydlighet en signal som återigen väcker assistansberättigades stora ångest
Det som förvånar oss är att regeringen med det här beslutet kör över sina egna initiativ att komma tillrätta med eventuella problem i reformen. Inte mindre än tre olika arbeten pågår i skrivande stund.
Läs Äldre- och Folkhälsominister Maria Larssons svar på SVT-debatt: Vi måste jaga fuskarna för att skydda de funktionshindrade
TEMA - Utredning av kostnadsökning i personlig assistans
I mars 2011 tillsattes en utredning som undersöka omfattningen av fusk med assistansersättning och föreslå åtgärder mot fusket. Utredningen ska även utreda kostnadsökningen för assistansersättningen som helhet och ge förslag som ska "komma tillrätta med" kostnadsutvecklingen. Utredningen ska vara klar 15 februari 2012.- Adolf Ratzka: "När bör man fuska?", 2012-05-17
- SKL:s styrelse går emot expertförslag om avskaffad dubbelassistans, 2012-04-30 (en kommentar)
- Adolf Ratzka: "Märkliga underliggande värderingar i en statlig utredning" , 2012-04-23
- SKL om varför man vill avskaffa dubbelassistans, 2012-04-16 (åtta kommentarer)
- Wenche Willumsen, DHR - "De flesta av oss vill inte ha mer timmar än vi behöver", 2012-03-27
- Susanne Billum intervjuas om överutnyttjande i assistans och om utkastet till nytt schablonbelopp , 2012-03-05 (en kommentar)
- Susanne Billum intervjuas om betänkandet "Åtgärder mot fusk och felaktigheter med assistansersättning", 2012-03-05
- Reaktioner på betänkandet om fusk och kostnadsutveckling i assistans, 2012-02-21 (en kommentar)
- Jonas Franksson, assistansberättigad - "En mediabild av assistans som fusk håller på att permanentas", 2012-02-18 (en kommentar)
- Statlig utredning om fusk och kostnadsutveckling i assistans klar, 2012-02-16 (två kommentarer)
- Henrik Kjellberg, Socialdepartementet - "Det behövs fler åtgärder innan vi har en bekväm kostnadsutveckling" , 2011-04-05
- Minskad ökningstakt för assistansersättningens kostnader , 2011-04-04
- Ny offentlig utredning om assistansens kostnader , 2011-03-30
- Är jakten på fuskare en täckmantel för besparingar i den personliga assistansen? , 2011-03-30

















